Artpódium je samostatnou scénou verešvárskych slávností od roku 2007 so zámerom využitia kultúrno-spoločenského priestoru s bohatou tradíciou. Priestoru, ktorý je od dávnych čias centrom obce, ktorého dominantou bola historická zvonica. Inšpiráciu nám ponúka Verešvárska zvonica – v pesničke našich predkov, uchovaná verešvárskymi muzikantmi a spevákmi, fotografie z polovice 19. storočia, výtvarné práce domácich umelcov, ústne i písomné spomienky. Jej architektúra ukazuje do neba, čo naznačuje, že súčasťou slovenskej kultúry a tradícií bol vždy aj duchovný rozmer. Jednou z nosných tém tohto ročníka je slovo MUZIKANTI – s podtitulom VEREŠVÁRSKI MUZIKANTI bilancujú. Červeník – kedysi známy ako Verešvár je obec na polceste medzi mestami Trnava a Piešťany. Žije tam vraj viac muzikantov ako obyvateľov. Ako to, že im muzika tak chutí? Inšpirácia v tradičnej ľudovej kultúre, rodinné muzikantské dedičstvo sa z duše a srdca nevygumujú. Ide o nemenný postoj identity muzikanta, ktorú si starostlivo uchováva, chráni, prehlbuje. Zámer projektu je udržiavať a rozvíjať tradičnú ľudovú kultúru v obci Červeník a v Trnavskom kraji, prípadne oživovať to, čo sa uchovalo už iba v spomienkach našich predkov. Piesňový repertoár, ktorý sa nám podarilo zaznamenať z miestnych výskumov od žijúcich pamätníkov v 70.- 80. rokoch minulého storočia nie je iba archívny materiál, ale prejav živej hudobnej tradície v Dolnopovažskom regióne.


V sobotné predpoludnie VITAJTE PRI ZVONICI s Ľudovou hudbou Milana Berkyho z Banskej Bystrice nás privítajú aj dvaja muzikanti z Červeníka. V komornom programe VEREŠVÁRSKI MUZIKANTI sa porozprávame s etnomuzikológom Petrom Obuchom o ľudovej inštrumentálnej hudbe a jej vývojových vrstvách na juhozápadnom Slovensku.
Tvorivé ARTpódium patrí deťom, ale aj tým skôr narodeným – rodičom a všetkým Malým remeselníkom s tradičnými remeslami. Pastiersku kultúru na Dolnom Považí nám pripomenie program TRADÍCIA JE DAR s podnázvom „Chlieb je dar“, s Tradičnými ľudovými a umeleckými remeslami Leopoldov a Muzikou Heskovci Červeník.


Tradíciu a súčasnosť dychových hudieb na západnom Slovensku nám priblížia v programových blokoch DH Rovina Veľké Kostoľany, DH Hrančarovani – Hrnčiarovce n./P., domáca DH Verešvaranka a Dychový orchester z Novej Dubnice.
Históriu, vývoj, premenu inštrumentálnej hudby prinášajú METAMORFÓZY MUZIKY s HS The Blue Wings, HS Omega Club Červeník a ĽH Milana Berkyho Banská Bystrica.


Nedeľná VEREŠVÁRSKA ZVONICA – nás prenesie na stredné Považie Trenčianskeho regiónu s Mužskou speváckou skupinou Škrupinka, ale aj do susedného Leopoldova s Klubom slovenského folklóru Metečko a domáci hostitelia Malí aj Mladí huslisti a Verešvárski muzikanti. Večer VESELO PRI ZVONICI – do tanca aj do spevu zahrá DH Májovanka z Holíča.
Pondelkové DOZVUKY PRI ŠENKU – upratuváný, zametáný, oldomáš a VEREŠVÁRSKI MUZIKANTI. Tešíme sa na Vás, teším sa na ľudí dobrej vôle, s dobrou náladou účinkujúcich i divákov. Aby trinásť rokov „ARTpódia pri Zvonici 2021“ zanechalo iba pekné spomienky.

Jozef Dodo Hesko

 

Fotogaléria z 12. ročníka, 2021